Torsdag och 9e dagen i Oz – som jag skrev igår känns det som att någon låtit mig få känna på hur livet ska vara, men när som helst kan ta ifrån det från mig igen. Det är svårt att greppa att jag äntligen är iväg…
Vaknade av att ett gäng ungar sprang förbi vanen, fixade och donade lite och tog sen en titt på Lake Cliftons Thrombolites – sjukt coolt måste jag säga. Det är stenar som är från frikkin när jorden blev till typ, ”levande” stenar kan man säga – ytan består av ett tunt laget bakterier som har ett eget litet ekosystem going typ. För mig som blir lite nördigt wowad av naturgrejer så är det häftigt, googla det – värsta grejen, verkligen!
Åkte sedan söderut, stannade i Bunbury – och två sekunder efter att vi svängt ner Sven mot vattnet vid piren så såg jag en flock vilda delfiner som simmade förbi <3 ja, jag dog lite. Min reaktion, efter att jag varit helt tyst och hållit andan i typ 3 minuter var ”alltså.. jag kan inte hantera det här. Jag vet inte vad jag ska göra nu”, lätt ett av de bästa stunderna här hittills. De var rätt långt bort så jag kunde inte se vilken art men googlade lite och det verkar som att det är mest bottlenosed som hänger i hamnen där, de har ett Discovery Center som jobbar med att informera och bevara de vilda delfinerna där, inga stackars fångade, plågade djur där inte. Gick över till andra sidan strandbankarna och njöt av en fantastisk utsikt ett tag – indiska oceanen, klarblå himmel och vågor som slog in mot stranden. Helt frikkin idylliskt! Sådär vackert att man nästan fick ont i både hjärtat och ögonen. Lite turistande med andra ord, hittade ett utsiktstorn som gjorde den där vyn ännu mer amazing dessutom.
Vanen i mitten där – det är Sven <3
Lagade lite käk i vanen och sen ställde jag in gps´en på Margaret River och körde söderut. Åkte förbi oräkneliga vingårdar, miljoners får och kossor och insåg att ju längre söderut man kommer ju mer grönt är det (att köra vänstertrafik känns förvånansvärt naturligt btw). Kom fram till ”Margs” runt 16-tiden och parkerade Sven på gräsmattan hos Neil och Matthew, tog en öl och hängde med M när han målade färdigt en surfbräda han fått en beställning på (coca-cola röd och helt frikkin galet snygg!), åkte neråt stan för käk och en öl och nu ligger jag i deras gästrum och njuter av att det faktiskt finns en riktig dusch bara på andra sidan dörren, haha.
Världen är rätt liten och trots att jag inte träffat varken Neil eller Matthew innan så välkomnar de oss in i sitt hem med vidöppna dörrar och världens chillaste mentalitet… jag börjar förstå det här folk pratar om när det gäller aussies, och jag gillar det!
De har en skateramp på bakgården, INNE där M fixar sina brädor, haha. Och brädan han la färgen på idag är den på bilden, undersidan här dock – ingen sista coat på eller så men seriöst sjukt snygg den var. Fick mig ännu mer pepp på att lära mig! Och självklart – en lila van (där M slipar till brädorna han gör) och en stor frikkin palm på bakgården. AMAZE!
Inga direkta planer för morgondagen mer än att ta sig ner till havet för lite ögongodis och wow-ande, mkt surf här i stan nu as said och jag klagar inte en sekund på männen som kommer med det 😉 Catch ya tomorrow – sprid lite kärlek idag sötingar, krama någon bara för sakens skull. Och hörrni – ni får mer än gärna kommentera lite här med! Det är flera av er som gillar inlägg via fb men lite kommentarer här inne hade varit himla kul det med, just saying 😉
Hej Annaaaaa! Försöker följa din resa så gott det går!!! 😀
ALLT låter bara HEEEELT otroligt, härligt, underbart, och alldeles alldeles fantastiskt!!!!! *klappar vilt med händerna* Njut ögonen ur dig och var rädd om dig!
Åh jag njuter så mkt jag bara kan!
Jag e bara lite nyfiken. Du reser ihop me ditt ex. Är ni ihop igen?
Nej nej vi är verkligen inte tillsammans igen. Bara vänner 🙂